زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات

مرکز عملیات امنیت یا SOC چیست؟

هدف اصلی مرکز عملیات امنیت:

هدف اصلی مرکز عملیات امنیت این است که حملات و رخدادهای امنیت سایبری را به صورت کامل تحلیل نماید و سپس با استفاده از راهکارها و روش‌های فناوری اطلاعات و مجموعه‌ای قوی از فرآیندها امنیتی و پیشگیرانه اقدام به برطرف کردن این حملات سایبری نماید.

اولین قدم در ایجاد یک مرکز عملیات امنیت چیست؟

به طور معمول اولین گام در ایجاد کردن یک مرکز SOC برای یک سازمان، تعریف واضح و مشخص یک راهبرد همگام با اهداف خاص سازمان و بخش‌های مختلف آن است که تمامی این مراحل از سوی مدیران اجرایی پشتیبانی می‌شود و زمانیکه یک راهبرد توسعه ارائه شود زیرساخت مورد نیاز برای پشتیبانی از آن راهبرد هم باید ارائه و اجرا شود.

 زیرساخت‌های مرکز عملیات امنیت عبارتند از:

  • راهکارهای شناسایی نقص‌های امنیتی
  • فایروال‌ها
  • IPS و IDS
  • تحقیق و تفحص یک سیستم مدیریت داده و رخدادهای امنیتی

متخصصین مرکز عملیات امنیت زمانی می‌توانند فعالیت داده‌ها را تحلیل کنند که فناوری‌های مورد نیاز برای جمع‌آوری داده‌ها، فرآیند بررسی و انتقال داده‌ها از راه دور و دیگر روش‌های موجود، در دسترس آنها باشد تا به این وسیله بتوانند تحلیل‌های خودشان را انجام دهند و در صورت بروز هرگونه آسیبی بتوانند از داده‌های حساس سازمان‌ها محافظت کنند.

مزیت‌ دارا بودن مرکز عملیات امنیت:

مزیت اصلی مرکز عملیات امنیت بهبود شناسایی رخدادهای امنیتی از طریق نظارت مستمر بر تحلیل فعالیت داده‌ها است. این مرکز با تجزیه و تحلیل فعالیت‌های رخ داده در تمامی شبکه‌ها، سرورها، دیتابیس‌های سازمان‌ها و End Point‌ها به صورت 24 ساعت شبانه روز سعی می‌کند مشکلات امنیتی و سایبری را شناسایی و واکنش به موقع به آنها نشان دهد.

از مزیت‌های مهم مراکز SOC این است که نظارت بی وقفه و مداوم بر امنیت سازمان‌ها برای دفاع و مقابله در برابر حوادث، نفوذها آن هم صرف نظر از زمان حمله، روز حمله، نوع حمله، منبع حمله و غیره است. به هر حال داشتن یک مرکز SOC می‌تواند سازمان‌ها را در برابر فاصله زمانی که مهاجمان برای نفوذ به داده‌های آنها نیاز دارند، ایمن نگه دارد و این مراکز به راحتی می‌توانند در هر زمانی این حملات را شناسایی و مقابله با آنها را شروع کنند.

نظر خود را اضافه کنید