طراحی و برگزاری مناقصات سازمانی

در عصر ارتباطات  و اینترنت به دلیل خصوصیاتی چون قابلیت استفاده و دسترسی گسترده آن، اشکال کاملاً جدیدی از تعاملات، فعالیت‌ها و سازماندهی‌های اجتماعی را پدید آورده است.

اگر بخواهیم به طور تخصصی بر روی مناقصات و مزایدات صحبت کنیم، باید بگوییم برگزاری مناقصات و مزایدات هم در عصر ارتباطات دستخوش تغییر شده اند و دیگر کم کم از حالت برگزاری سنتی خود خارج شده اند، تا آنجایی که حالا دیگر صحبت از برگزاری صفر تا صد مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین است.
در برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین از نحوه اطلاع رسانی آگهی‌ها گرفته تا تهیه اسناد و تحویل پاکات و اعلام برنده را میتوان در بستر وب و آنلاین تجربه نمود.

مناقصه آنلاین چیست؟

در مناقصه آنلاین تمام تلاش دستگاه مناقصه گزار بر این است که مناقصه خود را از طریق اینترنت برگزار نماید. در حال حاضر پایگاه‌های اطلاع رسانی و سایت‌های زیادی هستند که در بخش اطلاع رسانی آنلاین آگهی‌های مناقصات و مزایدات سراسر کشور اقدام به عمل نموده‌اند. اما موضوع اینجاست که آیا برگزاری مناقصه آنلاین تنها به معنی اطلاع رسانی آنلاین آن می‌باشد یا خیر؟!!

همانطور که قبلاً  ذکر شد سایت‌های زیادی بر روی اطلاع رسانی آگهی‌های مناقصات با دسته بندی در بخش‌های مختلف عمرانی، آب و فاضلاب، ماشین آلات، مصالح،تأسیسات مکانیکی، تأسیسات الکتریکی و …. فعالیت می‌نمایند و روزانه آگهی‌ها را برای کاربرانی که حق عضویت دارند از طرق مختلف برایشان ارسال می‌نمایند.

هدف از برگزاری مناقصه آنلاین چیست؟

 1. افزایش تعداد مناقصه گران:
  از آن جایی که مناقصه و مزایده یک فرآیند رقابتی است پس نتیجه میگریم به هر میزان که افراد بیشتری از آگهی مناقصه شما اطلاع داشته باشند، شرکت کنندگان در مناقصه هم بیشتر خواهند شد و دیگر موقعیت مکانی و زمانی برای دستگاه های مناقصه گزار و مناقصه گر مفهومی نخواهد داشت.
 2. اصلاح الگوی مصرف:
  1. صرفه جویی در مصرف کاغذ: در دنیای امروز همگی باید برای حفظ بیشتر محیط زیستمان تلاش کنیم و تا جایی که مقدور است از کاغذبازی‌های بیش از اندازه جلوگیری نماییم که برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین کمک شایانی به این موضوع می‌نماید.
  2. صرفه جویی در زمان: یکی دیگر از مزیت‌های اصلی که باعث شد تا افراد روش‌های الکترونیکی و دیجیتالی را جایگزین روش‌های سنتی نمایند، ذخیره نمودن زمان و وقتشان است. در برگزاری مناقصه آنلاین زمان برای اطلاع یافتن از آگهی‌ها، تهیه اسناد مناقصه و تحویل پاکات که در روش‌های سنتی به صورت حضوری صورت می‌پذیرد، ذخیره خواهد شد و روند برگزاری در مدت زمان کوتاه‌تری می‌تواند صورت پذیرد.

مزایای استفاده از مناقصه آنلاین چیست؟

 • دسترسی جامع و آسان به اطلاعات آگهی‌ها
 • فراهم شدن محیط رقابتی بهتر، شدیدتر و سالم‌تر
 • صرفه جویی در زمان
 • به روز رسانی و تجدید آگهی به آسانی و در کمترین زمان

ارسال پاکات

تنها چالش برگزاری مناقصات و مزایدات به صورت آنلاین نحوه ارسال پاکات توسط مناقصه گران می‌باشد که از حفظ و حراست ضمانت نامه‌ها و همچنین مبلغ پیشنهادی خود نگران هستند.

اگر ساز و کاری تهیه گردد که باعث برطرف نمودن تنها چالش برگزاری آنلاین مناقصات که ارسال الکترونیکی پاکات “الف” و “ج” می‌باشد، میتوان گفت که برگزاری مناقصه و مزایده به صورت کاملاً الکترونیکی و آنلاین برگزار خواهد شد.